This Norgren M/1540/20/200 guided pneumatic actuator provides reliable linear motion with a 200mm stroke. Built for industrial durability, it ensures precise operation in your automation system. Order today from PLC2Day.
Description / NORGREN M/1540/20/200 QM/912
Norgren M/1540/20/200 Guided Pneumatic Actuator
Description
Specifications
  • Manufacturer: Norgren
  • Model: M/1540/20/200
  • Type: Guided Pneumatic Actuator
  • Bore Size: 20 mm (inferred)
  • Stroke Length: 200 mm
  • Working Pressure: 2 - 10 bar
  • Control Pressure: 0.2 - 1.04 bar
  • Operating Temperature: +5 deg C to +80 deg C
  • Mounting: Includes QM/912 L-Mounting Bracket
Label Info
  • Main Part Number: M/1540/200
  • Mounting Part Number: QM/912
Application
Country of Origin
CO2 Impact
Availability
FAQ
What is the bore size of this M/1540/200 actuator?
While the main label specifies the stroke (200mm), a secondary label indicates a base model of M/1540/20. Based on Norgren's part number convention, this strongly implies a 20mm bore size.