High-performance IMI Norgren pneumatic cylinder, model SPG/06519C/160, featuring a 100mm bore and a 160mm stroke. Engineered in Germany for durability and precision, this cylinder operates at a maximum pressure of 16 bar. Order today from PLC2Day.
Description / IMI NORGREN SPG/06519C/160 204888725
IMI Norgren Pneumatic Cylinder SPG/06519C/160
Description
Specifications
  • Manufacturer: IMI Norgren
  • Model: SPG/06519C/160
  • Haver & Boecker Part Number: 204888725
  • Type: Double-Acting Pneumatic Cylinder
  • Bore Diameter: 100 mm
  • Stroke Length: 160 mm
  • Maximum Operating Pressure: 16 bar